Saturday, November 17, 2018

Area election results (winners and run-offs posted)

Area election results (winners and run-offs posted)
Posted: Nov 6, 2018
Categories: Front Page, Headlines
Comments: 0
TANGIPAHOA:
Tangipahoa Parish School Board:
District A: Run-off--Walter Daniels; Janice Fultz Richards
District B: om Tolar
District C: Robin Abrams
District D: Run-off--Terran Perry; Glenn Westmoreland
District F: Randy Bush
District G: Run-off--Jerry Moore; Betty Robinson
District I: Rose Quave Dominguez

Hammond Mayor: Peter Panepinto

Hammond City Council
District 1: Run-off--Kiplyn “Kip” Andrews; Carl Duplessis
District 2: Run-off--Carlee White Gonzales; Josh Taylor;
District 3: Run-off--Janice Carter; Devon Wells
District 4: Sam Divittorio
District 5: Steven Leon

Kentwood:
Mayor: Run-off--Rochell Bates; Irma Thompson Gordon
Police Chief: Michael Kazeroni
Kentwood Town Council: Xavier Diamond, Terrell “Teddy” Hookfin elected; Run-off-- Gary Callihan, Tre’von Cooper, Michael Sims; Steven J. Smith; Paul Stewart; and Audrey Thomas Winters

Tickfaw:
Town Council: Mike Fedele; Steve Garofalo; Guy J. Ribando

LIVINGSTON:

Livingston Parish School Board:
District 8: Frank Parrino
District 9: Devin Gregoire

Denham Springs:
Mayor: H. Gerard Landry
City Council: Amber Dugas; Lori Lamm-Williams; Robert Poole; Laura Schmitt Smith; Jeffrey “Jeff” Wesley;

Albany:
Mayor: Eileen Bates-McCarroll
Police Chief: Russell D. Hutchinson
Town Council: Jerry Glascock; Ronnie Gregoire; Lloyd “Bee” Martin; Kim Stewart; S. Gerald Stilley;

Killian:
Mayor: Gillis Windham


ST. TAMMANY
State Representative District 90: Run-off--Mary DuBuisson; John Raymond;

St. Tammany Parish School Board:
District 1: Matthew Greene
District 2: Elizabeth B. “Beth” Heintz
District 4: Stephen J. “Jack” Loup, III
District 5: Charles Brandon Harrell
District 7: Shelta Richardson
District 8: Run-off--Peggy H. Seeley; Mike Winkler
District 9: Sharon Lo Drucker
District 11: Run-off--Maurice Doucette; Tammy Lamy
District 13: James Braud
District 15: Lisa Page

Abita Springs:
Mayor: Run-off--Dan Curtis; Greg Lemons

Pearl River:
Mayor: David McQueen
Police Chief: Run-off--Chris Culotta; Jack Sessions

Folsom:
Mayor: Lance Willie


ST. HELENA:
St. Helena Parish School Board:
District 2: Byron Hurst
District 3: Linda Chaney
District 4: George Hughes
District 5: Virginia Bell
District 6: Alton Travis


WASHINGTON PARISH:
Council Member District 5: Run-off--Thomas R. “Rusty” Fornea; Randy Thomas

Washington Parish School Board:
District 8: Frankie Crosby

Bogalusa School Board:
District 3: Willie “Toni” Breaux
District 4: Adam Kemp
District 5: “Curtis Creel
District 6: Richard “Ricky” Killingsworth
District 7: Brad Williams

Bogalusa:
Mayor: Run-off--Wendy O’Quin-Perrette; Doug Ritchie

Bogalusa City Council:
District A: Gloria Kates
District B: Danielle Magee-Keys
District C: Run-off: Oneita Graham; Shelby C. Temples
District D: Kenny Kellis
District E: Mark Irvine
Print
 
Tags: